Plzeň-Radčice INFO

Jelení svatyně v lese Kyjově

Tajemně znějící plakátek s pozváním na otevírání jelení svatyně a zprávy o výskytu podivných strašidelných soch v lese Kyjově nemohly nikoho, kdo má rád tajemno nechat v klidu.

Na plakátku byl uveden datum 7. červen 2012 v 19:00. Vyrazil jsem tedy v podvečer na vrchol Horního kyjovského lesa, poblíž zříceniny hradu Kyjov, pod korunu staletého dubu rozlousknout tajemství jelení svatyně. Nebyl jsem sám, koho plakátek nalákal a tak jsem nemusel svatyni hledat dlouho, na místě již bylo několik lidí, kteří obdivovali zajímavé dílo, které vzniklo v lese. 

Na místě byla i autorka Kristýna Kužvartová, která dílo představila a tím i svou bakalářskou práci pro Ústav umění a designu ZČU v Plzni.  Práce byla zadána tématem „Člověk a svět“, přičemž výstupem je figurativní objekt vztahující se ke konkrétnímu veřejnému prostoru či volné krajině. 

Co je na místě k vidění?  Kolem vysokého dubu v kruhu stojí stylizované lidské postavy v životní velikosti s hlavami jelenů. Vytvořeni jsou ze svázaných a propletených vrbových prutů, rákosu, smoly a jílu. Nohama zarůstají do země, parohy směřují, podobně jako větve stromu, k nebi. Jejich na hrudi zkřížené ruce upomínají na postoj strážců egyptských faraonů. Počtem jich je rovných pět, tvoří tak nejen pomyslný kruh, ale také pentagram. Do stran rozpřažené paroží představuje oblouky nad jednotlivými vstupy do lesní svatyně, jejíž klenbou je obloha a středem i oltářem strom, k němuž jsou figury obráceny čelem. Celá tato podivná svatyně čerpá ze symbolů, myšlení a víry všech pohanských kmenů, které se na tomto území pohybovaly, zaroveň nese i podobné znaky jako nedaleká kaplička Panny Marie Pomocné.

Dílo a samotný nápad se mi velmi líbil. Autorka, ač není místní, mě mile překvapila obdivuhodnou znalostí zdejší krajiny a její historie. Potěšilo mě samozřejmě i to, že čerpala také ze stránek radcice.info a oceňuji také, že autorka na stavbu soch volila organické materiály, jejichž rozpad nebude zatěžovat okolní prostředí a dílo se tak navrátí zpět do koloběhu.

Vřele doporučuji navštívit, místo má opravdu atmosféru, zejména v podvečerních a nočních hodinách.

 

Návštěvníci svatyně     Strážce lesa     jeleni3   

odkazy k textu:

video na youtube

 

radioponik | 8. 6. 2012 Pá 11:12 | ZAJÍMAVOSTI V OKOLÍ | 0 komentářů

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.