Plzeň-Radčice INFO

Úklid okolí Radčic - 12.5.2012

Je sobota 12. května 9 hodin ráno. Po dešti a chladném ránu se mlha válí v lese a zahradách. Ulice jsou prázdné. Na mostě přes potok V Břízkách se přesto schází 11 lidí – dobrovolníků pro úklid v okolí Radčic. Jedná se již o 3. ročník tohoto úklidu. Plánem bylo vyčistit odpad ve strouze a remízku při cestě k cihelně z Radčic. Potěšením bylo, že 5 dobrovolníků přišlo z Radčic. Musím však započítat i pana Houdka, ač odpad nesbíral, svezl ho vlastní technikou. Pak je to 6 dobrovolníků. Ostatní dobrovolníci nebyli z Radčic. K Radčicím neměli jiný vztah než ten, že uklízet chtěli a pak proč ne v Radčicích. Normální a přitom pozoruhodný aspekt. Podařilo se nasbírat cca 300 kg odpadu – boty, plastový odpad, pneumatiky, nábytek, části karoserie vozidel a 5 párů lyží včetně přezkáčů. Vedle toho jsme narazili na skládku bioodpadu, poměrně již dlouhodobou a rozsáhlou. Jen kousek nad Hřbitovem. Její dopad na životní prostředí nemusí být tak nezvládnutelný, ale s jídlem roste chuť a vedle trávy se vyhrabalo i mnoho plastu. Když jsem se tak díval na hromadu různorodého odpadu, musím přiznat, že možná chápu pohnutky člověka, který vyhodí posekanou trávu. Nemohu však porozumět proč tolik lyží, bot, pneumatik a kusů nábytku. Člověk, který věci do lesa vyhodil, musel jet kolem kontejneru. Chováme se způsobem, jako bychom neměli děti.

Ale s jistým širším prostorem mezi mantinely lidského chování, do kterého patří i zacházení s odpadem, musíme počítat. Proto raději říkám nahlas, že mám radost. Každý rok někdo přibude, kdo chce pomoci. Ostatně, začali jsme v 9. hodin a už 10.45 jsme odpad odváželi. Stačila chvilka a cesta k cihelně byla čistější. Taky mám radost, že s rodičem přišel i docela malý kluk.

Zvláštní poděkování patří Tomáši Goeslovi. Je autorem myšlenky dobrovolného úklidu v Radčicích. Bez jeho chutě překonávat potíže a entuziazmu by se neuklízelo.

                                                                                                               Ing. Zdeněk Švarc

uklid-okoli-radcic-12-5-12-01.jpg    uklid-okoli-radcic-12-5-12-02.jpg    uklid-okoli-radcic-12-5-12-03.jpg

odkazy k textu:

 http://umo7.plzen.eu/…-5–2012.aspx

Romana Topičová | 14. 5. 2012 Po 10:04 | AKCE KULTURA | 0 komentářů

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.