Plzeň-Radčice INFO

Velikonoční rachtání v Radčicích - rok 2012

Dle kronik se tato tradice v Radčicích udržuje přes 100 let. Protože mnoho mladých rodin, které se v posledních letech přistěhovaly do Radčic, zřejmě o této tradici nic nevědí a diví se, proč si chodí kluci koledníci pro výslužku už o Bílou sobotu a místo Hody hody křičí něco o Jidáši, tak zde přikládáme stručný výklad o důvodu rachtání ve čtvrtek a v pátek před Velikonocemi:

Podle pověsti vždy na Zelený čtvrtek po odeznění modlitby Sláva na výsostech Bohu všechny zvony umlkají a odlétají do Říma pro požehnání svatého otce. Když zvony doletí, papež jim požehná za věrné služby církvi a zvony letí zpět. Na Bílou sobotu po Gloria se vrací a zvoní. Po dobu nepřítomnosti zvonů, nahrazují jejich vyzvánění rachtači, kteří pomocí rachtacích trakařů a řehtaček procházejí v určených časech vesnicí a rachtají. V Radčicích se v současné době rachtá na Zelený čtvrtek a Velký pátek v 15.00 a v 18.00 hodin. Na Bílou sobotu ráno pak rachtači obcházejí vesnici a za svoje služby prosí hospodyně o výslužku. Tu většinou tvoří syrová nebo vařená vejce, čokolády, pamlsky a peníze. Tento zvyk nijak nesouvisí s dalším velikonočním zvykem, kterým je šupání a pomlazování holčiček, dívek a žen pomocí pomlázky (karabáče, dynovačky), který se provádí na Velikonoční pondělí. I za toto vyšupání pak mohou koledníci žádat koledu.

Podrobnou historii rachtání a texty dvou písní si můžete přečíst zde, když otevřete Povídání o Radčicích od bývalého kronikáře V. A. Jeníčka, o rachtání je uvedeno na str. 73 (dole) až 79: http://www.radcice.info/badatelna/

V letošním roce chodilo rachtat už jen asi 8 rachtáčů, většinu tvořili malí caparti. Chodila dokonce jedna holčička, přestože ty dle tradice chodit nemohou. V sobotu si chodili pro odměnu. Starousedlíci, znalí tradice, už měli koledu a výslužku pro rachtače připravenou, mnozí jiní ale byli zmateni a čekali za narychlo přinesenou výslužku vyšupání jako o Velikonoční pondělí. Pamětníci většinou vzpomínají na doby, kdy chodilo 30 – 40 dětí a jako pán chodil chlapec, který už byl po vojně. Tohoto stavu se asi už nikdy nepodaří dosáhnout, ale byli bychom rádi, kdyby se i kluci rodičů, neznajících dosud tuto tradici, o tom dověděli.

Na kulturní komisi ÚMO 7 Radčice bylo nyní předběžně domluveno, že se příští rok určitou dobu před Velikonocemi uspořádá výstava, zaměřená hlavně na rachtání (historie, fotky, půjčené tratárky a řehtačky, velikonoční kraslice) a spojí se to na závěr s již zavedenou akcí zdobení kraslic. Od starousedlíků zajistíme co nejvíce tratárků na půjčení pro nové děti a několikrát připomínat tradiční místo a čas srazů. Další nápady na propagaci rachtací tradice dáme dohromady ještě začátkem příštího roku a zkusíme zapojit také bývalé rachtače všeho věku. Uvítáme také nápady a připomínky od vás všech. Aktuálně hledáme i staré kroniky rachtáčů.

                                                                                            Miroslava Matějová

rachtaci-12-01.jpg    rachtaci-12-02.jpg    rachtaci-12-03.jpg

odkazy k textu:

http://umo7.plzen.eu/…dcicich.aspx

Romana Topičová | 16. 4. 2012 Po 9:11 | AKCE KULTURA | 1 komentář

Komentáře

1 | Petra Vopelková @ | před dvanácti roky

Krásná akce,těšíme se na příště:-)syn Davídek

reagovat

Připojte váš komentář!

Můžete používat Texy! syntaxi.

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.